Ehliyet teorik dersler bitti


Sürücü kurslarının öğrencilerine davranış biçimleri nasıl bilmiyorum ama bizim kurs tam bir cümbüş havasında geçti. “Parasını veriyorlar biraz da eğlence katalım” gibisinden de düşünüyor olabilirler. Sizin kursunuz nasıl geçti/geçmişti?

Goygoyun, şakaların nirvanasına ulaşırken aynı zamanda öğreniyorduk. Öğrendik hatta. Online deneme sınavlarını çözerken yetmişe yakın notlar alırken şimdi seksen+ puanlara çıktım. Resmi sınavların kolay geçeceğini düşünüyorum çünkü çıkmış olan sorulardan testler çözüyorum. Yeni bir ehliyet soru cevap uygulaması buldum. Animasyonlu sorular çözdürüyor. Zaten artık sınavlar animasyonlu olacakmış. Görerek cevaplamak daha rahat olacaktır. Kasım sonlarına doğru sınavlar başlar.

Bu kurs bana neler kattı?

Hayatımda ilk defa gördüğüm insanlarla çok çabuk kaynaştım. Normalde yapmam bunu. Kurs bitiminde gün yapmaya gittik Yemen kafeye sjhdjkd. Kekler, börekler, pastalar havada uçuştu. Whatsapp goygoy grubu kurduk hem soru çözüyoruz hem sohbet ediyoruz.

Hayatımda hiç ama hiç ilgilenmediğim motorlu taşıtlarla ilgili bilgileri dağarcığıma aldım. Daha öğrenecek çok şey var. Zamanla, trafiğe çıktıkça öğrenirim.

-Gıybet arası-

 • Kursiyer arkadaş Antalya’da çekimleri başlayacak olan bir diziye figüran seçildi.
 • Orta yaş bir abla, kursta olan birinin gelinliğini dikmiş. Tesadüfün böylesi, 8 yıl önce dikmiş gelinliği. Nasıl da tanımışlar birbirlerini.
 • Kurs sahibi aynı zamanda Yemen kafenin sahibi. Kursiyerlere %10-15 indirim yapılıyor.

Hiç bilmediğim konular üzerine

Bakın ben bunları bilmiyordum. Derslerin başlarında bu bilgileri kapmışım mesela.

 • Kasım (ya da bu yıl) itibarıyla Ziraat bankasına ödenecek sınav ücreti 100 TL’dir.
 • Kamyon, otobüs şoförleri 4,5 saat yolculuk yaptıktan sonra 45 dk. dinlenmelidir.
 • Stajyer ehliyeti olanlar 75 ceza puanı alırsa ehliyeti iptal olur.
 • İlk defa 0.51 promil alkolden yakalanırsanız 6 ay, ikincide 2 yıl, üçüncüde 5 yıl ehliyete el konur.
 • 1 Aralık – 1 Nisan arası kış lastikleri takılmalıdır.

Yani daha çok şeyler öğrendik lakin bunlar ilk öğrenilenler arasındaydı.

Öğrenmenin yaşı yok sayın okur. Yaşım 37 olacak giriştiğim şu işler beni biraz geriyor. Sabit insan olmaktan kaynaklanıyor aslında. Zamanında yapmadık şimdi dert olmaya başladı bazı şeyler.

Totale bakarsak level atladığımı düşünüyorum. Bol bol test çözmeye devam. Hocanın dediğine göre resmi sınavlar tablet gibi bir ekrandan yapılıyormuş. Geri ileri sardırarak çözebiliyormuşsun. Umarım tablet güzeldir de parmağımı dokundurduğum yeri farklı algılamaz. Oyy korku sardı bir an. Göreceğiz bakalım.

Hadi sağlıcakla canısı.


Like it? Share with your friends!

4 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. Kardo selam.

  İnsanın herhangi bir konuda ilerleme kaydetmesi ve aynı zamanda sosyalitenin (ama iyi ama kötü) içine düşmesi kadar güzel bir durum olamaz.

  Öyle ya da böyle kendime artı katacak süreçlerin içinde olmak inanılmaz keyif veriyor bana bilmem senin için nasıl.

  Gain bağımlılığı. 🙂

 2. Bir şekilde kendimi ikna edip benim de başlamam gerekiyor şu kursa artı. Yaş neredeyse otuz oldu ve hiç bir girişimim olmadı bu güne kadar :/

  1. Yeni yıl zamları gelmeden önce acil giriş bu işlere. Aralık kurslarına kayıt ol. Güzel zaman geçiyor hem ders falan çalışırken. Canın sıkılmıyor.